Najpoważniejszym szkodnikiem warzyw strączkowych (rodzina bobowate: Fabaceae) jest mątwik grochowy (Heterodera goettingiana). Szczególnie podatną uprawą na tego szkodnika jest groch.
Korzenie roślin strączkowych poraża także guzak północny (M. hapla) oraz korzeniak szkodliwy (P. penetrans). Zwykle producenci nie zważają na ich obecność w tej uprawie, chociaż mogą znacząco wpłynąć na ilość uzyskanego plonu oraz podnieść wrażliwość roślin na wiele chorób odglebowych.
W uprawach roślin bobowatych może pojawić się niszczyk zjadliwy (D. dipsaci), a w uprawie bobu niszczyk olbrzymi (Ditylenchus gigas), który wcześniej uważany był za rasę olbrzymią niszczyka zjadliwego, bo jego osobniki mogą osiągnąć długość do 2,0 mm. Rośliny porażone niszczykami są karłowate i słabiej kwitną, mają zgrubiałe i zniekształcone łodygi. Uszkadzane mogą być również liście i szypułki. Objawami obecności niszczyków w nasionach jest pomarszczenie skórki nasion oraz ciemniejsze punkty i plamy na ich powierzchni. Całkowite straty powodowane przez niszczyki w uprawach roślin strączkowych mogą sięgać 80% wartości plonu.